چکیده :عفونت سیستم ایمنی بدن با ویروس «اچ .آی .وی»موسوم به ایدز، از مادر به کودک ،از را ه خون ،پیوند اعضاءآلوده و تماس جنسی قابل انتقال است وبدین صورت باعث اختلال شدیدی در سیستم ایمنی بدن می شود.این ویروس درسه مرحله ی بالینی،نهفته مزمن، وبحرانی بروزمی کندونهایتاً منجر به مرگ بیمارمی شود.

امروزه با گسترش این بیماری ودرصدرقرارگرفتن رابطه ی جنسی به عنوان بالاترین عامل گسترش آن دردنیا، نیازبه وجود مقرراتی بازدارنده درجهت جلوگیری از انتقال عامدانه یا غیر عامدانه این ویروس احساس می شود.

البته یک بررسی جدید در 45 کشور امضا کننده کنوانسیون حقوق بشر اروپایی نشان می دهد که بطور چشمگیری جرم انگاری علیه افرادی که منجر به انتقال بیماری ایدز به شریک جنسی خود شده اند دراروپا معمول  شده است .

آنچه مسلم است ،عدم وضع قوانین خاص درحقوق جزای ایران و فرانسه درخصوص مسئولیت کیفری ناقلین بیماری ایدز،ازخلاهای قانونی است که راه را برای سو استفاده ناقلین این بیماری و افزایش بی رویه ی آن هموار می کند؛اما بهر تقدیر، درحقوق ایران وفرانسه درپاره ای از قوانین می توان مواردی ازجرم انگاری را یافت که بی ارتباط به این موضوع نمی باشند. به عنوان مثال درحقوق ایران- قانون طرز جلوگیری از بیماریهای آمیزشی وواگیردار 1320 وبه نظر برخی جنایات قابل تطبیقی  همچون قتل عمد،شبه عمد،غیرعمدو... در قانون مجازات اسلامی را بارفتارناقلین بیماری ایدز می توان  نام برد.

درفرانسه نیزمجلس سنای فرانسه در سال 1991 یک قانون ویژه انتقال بیماری ایدزرا پیشنهاد کردو درآن مجازات 3 سال حبس را برای تمام افرادی که با علم وآگاهی این بیماری را پخش و انتقال دهنددر نظرگرفت ، اما، مجلس شورای ملی فرانسه اصلاحیه آنرا بسادگی حذف نمود.

از اینرونیاز به شناسایی مسئولیت کیفری ناقلین بیماری ایدز و تصویب مقررات خاص ناقلین این بیماری درحقوق این کشورها در جهت پیشگیری از وقوع چنین رفتارهای پر مخاطره ای احساس می شود.

کلیدواژها: مسئولیت کیفری، ناقلین بیماری ایدز،عوامل رافع مسئولیت کیفری ،تطبیق عمل ناقلین بیماری ایدز

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مسئولیت کیفری ناقلین بیماری ایدز درحقوق ایران و فر


تاريخ : ۱۳٩۳/٤/٢۸ | ۱٢:۳٥ ‎ق.ظ | نویسنده : امید دربر | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.