نویسنده: امید دربر - سه‌شنبه ٢٩ فروردین ،۱۳٩۱

پاسخ به دغدغه ای های داوطلبان آزمونهای حقوقی در مورد قانون جدید  مجازات اسلامی

تغییر قانون و آمدن قانون جدید در ابعاد مختلف آثار خاص خود را دارد که حوصله و مجال بیشتری می طلبد تا این امر موشکافی شود یکی از آثار این تغییر در آزمونهای حقوقی است و این دغدغه را ایجاد می کند که:

  1. آیا آزمونهای پیش رو از قانون جدید خواهد بود؟
  2. اگر از قانون جدید باشد با توجه به فقر منبع در اوایل تصویب قانون جدید  چگونه مطالعه کنیم ؟

 این سوال گاه آنچنان ذهن داوطلب رامشغول میسازد که از اصل موضوع باز می ماند . سعی می کنم تا طی این مطلب این موضوع را به صورت ریز تر  واشکافی کنم.

اولا" : قبل از ابلاغ و انتشار قانون و لازم الاجرا شدن آن در هیچ  آزمونی سوالی از قانون جدید نخواهد آمد .

ثانیا" : بلافاصله پس از ابلاغ و انتشار  اگر بنا بر آزمون بر اساس  قانون جدید باشد حتما" مراجع ذیصلاح اعلام خواهند کرد . در بخشهایی که تغییر ایجاد شده اگر سوال طرح شود از مسلمات  و متن قوانین جدید طراحی میشود

ثالثا" : فعالان بخش آموزش و موسسات بر مبنای قانون جدید آثار خود را تقزیبا" هم زمان با اجرایی شدن قانون بروز می کنند مطمئن باشید تا نمایشگاه کتاب تهران آثار بسیار خوبی را در این زمینه خواهیم دید . همچنین  درگذر زمان قانون جدید مورد تفحص  و تحقیق علمای حقوق خواهد بود و آثاری در این باب  ارائه می شود. کما اینکه قانون جدید موضوع درسی  برخی اساتید در چند ترم اخیر هم بوده و تقریرات درسی از لایحه جدید که توسط اساتید برتر تدریس شده  وجود دارد که در زمان مقتضی معرفی میشود .

رابعا" : تغییرات اصلاحی و مصداقی است نه مبنایی بدین معنی که وقتی حرف از تغییر می زنیم به معنای تحول کلی  قانون مجازات نیست بلکه سعی شده ضعفها و اشکالات قانون قبلی پوشش داده شود برای همین اغلب احکام قانون قبلی با کمترین تغییرات محتوایی (نه شکلی ) در قانون جدید هم وجود دارد. بنابراین کسانی که مطالعه روی قانون فعلی دارند خیلی زود دانسته های خود را با قانون جدید می توانند تطبیق دهند .   

اما در دوران گذر یعنی از زمان انتشار تا زمان بروز کردن منابع مرجع و منابع آموزشی تکلیف چیست ؟

بهترین منبع مطالعه دوره گذر متن خود قانون و مباحث مبنایی منابع موجود است . که به طور مختصر با تفصیل بیشتر توضیح می دهم

حقوق جزای عمومی

مواد راجع به حقوق جزای عمومی  کلا" تغیر یافته است طبیعتا" بخش اندیشه و مکاتب و منابع و اصول حاکم بر قانون مجازات هیچ تغییری ندارد و همانگونه که گفته شد در مباحث مبنایی تغییری بوجود نیامده  و تغییرات در مصادیق است برای مثال در مبحث تعدد یا تکرار تعریفهای دکترین و تقسیمات تغییر نداشته بلکه باز خورد این مباحث  مبنایی  در قانون جدید تغییراتی داشته که البته  قانون جدید به مباحث مبنایی  نزدیکتر هم شده است .  ذکر چند نکته در این زمینه شاید خالی از لطف نباشد

1-      پیشنویس قانون مجازات جدید در بخش مربوط به جزای عمومی توسط تیم علمی با سرپرستی دکتر اردبیلی تهیه شده است مباحث را از کتابهای این استاد گرانقدر بخوانید و متن مواد قانون جدید را جایگزین متن مواد قانون فعلی کنید تا حدود زیادی مبانی قانون جدید تبین میشود . و دید شما نسبت به قانون جدید بسیار وسیع تر می گردد .

2-      استاد فقید دکتر نوربها در کتاب زمینه حقوق جزای عمومی ضمن مباحث مبنایی مواد قانون جدید را در انتهای مبحث آورده و با مباحث گفته شده بطور مختصر تطبیق داده که غایت اندیشی این استاد بزگوار را نشان می دهد و در این برهه بسیار راهگشاست .  

3-      مواد قانون جدید در بخش حقوق جزای عمومی بسیار تفصیلی و واضح است و تقسیم بندی بسیار خوبی دارد که می تواند در یادگیری سریع آن بسیار کمک کننده باشد  (تا ماده 166-2 که جایگزین مواد 1الی 62 مکرر می شود )

حقوق جزای اختصاصی

تغییرات قانون مجازات اسلامی فقط تا ماده  498 را در بر می گیرد و در حقوق جزای اختصاصی فقط حدود و قصاص و دیات را در بر می گیرد  بنابراین بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی (از ماده 498 به بعد ) مثل سابق  به قوت خود باقیست با این توضیح می توان گفت :

1-     همه محشاها و کتب در نظم کنونی که و منابع درسی که در مواردی در مورد مواد 498 به بعد را مورد بحث قرارداده اند در این بخش مثل سایق معتبر خواهند بود

2-    در جرایم علیه اموال و مالکیت : جرایم علیه اموال اغلب در بخش تعزیرات و قوانین خاص آمده بنابراین مشکل خاصی در این مورد پیش نمی آید  فقط بحث سرقت حدی تغییر کرده (نه سرقت تعزیری )که تغییرات چندان  هم از قانون قبلی دور نیست یعنی داوطلبان اگر بخش سرقتهای تعزیری   را از کتاب جرایم علیه اموال دکتر میر محمد صادقی بخوانند و سرقت حدی را از متن قانون جدید در جرایم علیه اموال مشکلی نخواهند داشت

3-    در جرایم علیه امنیت : فقط قوانین راجع به محاربه تغییر کرده و مابقی مباحث به قوت خود باقیست  . و می توانید بخشهای راجع به جرایم علیه امنیت  را منهای مبحث محاربه از منابع فعلی با فراغ خاطر مطالعه کنید و بخش  محاربه را از متن قانون جدید بخوانید .

4-    در جرایم علیه اشخاص  : بخش مربوط به قصاص و دیات تغییر یافته است شاید تنها جایی که داوطلبان دچار مشکل شوند همین بخش است در قصاص رویه قانون جدید اینست که قواعد عمومی و اختصاصی از هم جدا کرده  و در نتیجه  احکام  بنظر بسیار واضحتر از قانون فعلی  است و خواندن مواد و تطبیق قواعد عمومی با قواعد اختصاصی مذکور در آن  می تواند تا حدود زیادی داوطلب را آماده کند .

جرایم علیه حیثیت معنوی مثل توهین و افترا و .... تغییری ندارد جز قذف که در قسمت حدود آمده است .  

5-    در حدود : کار بسیار خوبی که در بخش حدود در قانون جدید صورت گرفته اینست که آن را برخلاف قانون فعلی در دو بخش آورده ابتدا قواعد عمومی  ( در واقع حقوق جزای عمومی حاکم بر حدود ) بیان شده که شامل تعریف و موارد حدود و طرق اثبات و شرکت و معاونت و شروع به جرم حدی  و تخفیف و تشدید و سقوط حد و  تعدد و تکرار در حدود  و نحوه اجرای حدود و و غیره است .سپس مصداقی تک تک حدود بحث شده است دو حد ساب النبی  و ارتداد و بدعت گذاری و سحر هم به تعداد حدود اضافه شده است .

کلا" رویه آزمونی در بخش حدود سوالات نص محور است بنظر نمی رسد با توجه به تفصیلی بودن قانون در این بخش کسانی که به دقت متن قانون را می خوانند و درک می کنند مشکلی در مورد آزمونها داشته باشند  .

سعی می کنم مطالبی  در خصوص نو آوریهای قانون مجازات جدید تهیه کنم و از دوستان هم دعوت می کنم در این مورد دست یاری دهند تا حتی شده بخش کوچکی از خلایی که ایجاد میشود را پوشش دهیم  .

التماس د عا

 

 

 

نویسنده: امید دربر - سه‌شنبه ٢٩ فروردین ،۱۳٩۱

 

اغلب پرسیده می‌شود که برای قبولی در آزمون وکالت – کارشناسی ارشد چه باید کرد؟

آن‌هایی که قبول شده‌اند چه کارهایی کرده‌اند که ما نکرده‌ایم؟

در پاسخ باید گفت: آن چه که افراد پذیرفته شده را از سایرین متفاوت می‌سازد، در طرز فکر- عملکرد بر اساس برنامه – پشتکار در مطالعه و اعتقاد به قبولی، آنان را در جمع پذیرفته شدگان قرار داده است.

برای قرار گرفتن در جمع 5 درصد پذیرفته شدگان فقط سخت کار کردن کافی نیست بلکه فرمولی دارد که شما هم می‌توانید آن را یاد بگیرید.

اول از همه باید با خودتان رو راست باشید!

افزایش 40 درصد متقاضیان شرکت کننده – رقابت فشرده‌تر – نحوه‌ی طرح سؤالات و تغییر در پراکندگی سوالات – 2 مرحله‌ای شدن و .... قبولی را دشوار نموده است. شما باید این سختی را به جان بخرید و از هم اکنون خود را آماده رقابت و عبور از این مرحله نمایید.

حالا تصمیم بگیرید، آیا توانایی شروع مجدد را دارید؟

در ادامه تعدادی سوال 4 گزینه‌ایی آمده است که شما را متوجه می‌سازد که آیا آمادگی لازم را دارید یا خیر؟

پاسخ‌های شما تفاوت شما با سایرین را مشخص می‌کند.

 

1- می‌خواهید در آزمون سال آینده چه رتبه‌ای را کسب کنید؟

الف) فقط قبول شوم رتبه‌اش مهم نیست.

ب) 300 تا 400 مرکز

ج) 100 تا 300 مرکز

د) 1 تا 100 مرکز

 2- آرزو دارید چگونه قبول شوید؟

الف) شانسی قبول شوم

ب) سوالات آسان باشد

ج) سعی می‌کنم قبول شوم

د) با رتبه‌ی ممتاز قبول شوم و برای این قبولی سرمایه گذاری می‌کنم. (سرمایه گذاری شامل: وقت - انرژی – توان – تمرکز – و شروع به موقع است)

 3- کدام یک از این جملات وضعیت مطالعاتی شما را به بهترین نحو بیان می‌کند؟

الف) از وضعیت مطالعاتی خود راضی نیستم و امیدی هم ندارم که بهتر شود.

ب) از وضعیت مطالعاتی خود تقریباً ‌راضی‌ام

ج) از وضعیت مطالعاتی خود راضی نیستم، اما سعی‌ام را می‌کنم

د) از وضعیت مطالعاتی خود راضی نیستم و بیش‌تر از آنچه که هستم باید آماده شوم.

 4- به نظر شما از کی شروع کنیم و روزی چند ساعت باید مطالعه کرد؟

الف) هنوز زود است – نمی‌دانم روزی چند ساعت

ب) از تابستان سال آینده – روزی 6 تا 7 ساعت

ج) بعد از تعطیلات عید – روی 5 تا 6 ساعت

د) از هم اکنون – روزی 4 ساعت

 5- در برابر مشکلات و سختی‌های طی مسیر (احتمال افزایش مواد آزمون جدید – 2 مرحله‌ای شدن – فراموشی مطالب – حجم زیاد مطالب – تعدد منابع – کمبود وقت و ...) چه عکس‌العملی نشان می‌دهید؟

الف) به آنها فکر نمی‌کنم، حالا تا آزمون وکالت 90 منتظر می‌مانم تا ببینم چه می‌شود.

ب) امیدوارم این اتفاقات رخ ندهد و سؤالات آسان باشد.

ج) ببینم دیگران چه کار می‌کنند منهم همان کار را می‌کنم.

د) با دیگران مشاوره می‌کنم و منتظره آینده نمی‌مانم.

 

 

6- کدام جمله انگیزه‌ی شما برای شروع را نشان می‌دهد.

الف) فعلاً انرژی کافی برای شروع ندارم.

ب) زود خسته می‌شوم.

ج) از الان شروع می‌کنم اما می‌ترسم اتفاق سال قبل دوباره تکرار شود.

د) از الان با روزی حداقل 4 ساعت شروع می‌کنم و مطمئن هستم که زمان کافی برای مرور و جمع‌بندی خواهم داشت.

 

 

7- اگر کسی به شما بگوید که دیگر بس است شما از عهده‌ی قبولی بر نمی‌آید، چی می‌کنید؟

الف)  مأیوس می‌شوم،‌ رهایش می‌کنم و می‌گویم قسمت نبوده.

ب) نا امید و افسرده می‌شوم چون احتمالاً درست می‌گوید.

ج) باز هم سعی می‌کنم اما اگر نشد هم نشد.

د) توان بیشتری را بکار می‌برم، هدفم را رها نمی‌کنم تا به نتیجه برسم.

 

8- باید تصمیم مهمی را بگیرد اما نمی‌دانید که چکار کنید. کدام جمله، روند تصمیم‌گیری شما را بیان می‌کند؟

الف) فعلاً حوصله‌ی فکر کردن ندارم، نمی‌دانم چرا قبول نشدم. من که خیلی خوانده بودم و ....

ب) منتظرم ببینم دوستانم چه کار می‌کنند منهم همان کار را می‌کنم.

ج) موقعیتم را می‌سنجم و فکر می‌کنم که بهترین تصمیم چه می‌تواند باشد.

د) با دوستان مشاوره می‌کنم، وضعیت خود را ارزیابی می‌کنم و بعد به احساسم اطمینان می‌کنم.

 9- اگر در وکالت 89 نتیجه نگرفته‌اید شما جزء کدام دسته هستید؟

الف) هنوز به این فکر می‌کنم که چطور این اتفاق برای من افتاد؟

ب) به اثرات منفی که بر روی خانواده – دوستان و خودم گذاشت فکر ‌می‌کنم.

ج) اول متأثر اما الان حالم بهتر است.

د) هرچند قبول نشدم اما من هدفی مشخصی را دنبال می‌کنم و راه‌های رسیدن به آن را شناسایی می‌کنم.

 

جمع‌بندی امتیازها:

 

الف) 1 امتیاز

 ب) 2 امتیاز

 ج) 3 امتیاز

د) 5 امتیاز

توضیحات: اگر بین 40 تا 45 امتیاز آورده‌اید، جای شما در صدر است حتی اگر فعلاً آمادگی کافی ندارید –شما با تلاش و پشتکار و شروع به موقع صد در صد موفق خواهید شد.

اما اگر جمع امتیاز‌های شما به 45 نرسید برگردید و سوالات را مجدداً پاسخ دهید زیرا برای قبولی لازم است که نوع طرز فکرتان را تغییر دهید. سعی کنید جمع نمرات خود را افزایش دهید. این روش در تصمیم گیری به شما کمک خواهد کرد.

 

ارزیابی سوالات:


ارزیابی سوال1:

اگر گزینه‌ی "الف" را انتخاب کرده‌اید  من می‌پرسم وقتی می‌توانید رتبه‌ی 1 تا 100 را انتخاب کنید چرا نباید رتبه برایتان مهم باشد!؟ فقط قبول شدن یعنی که شما قانع هستید و این خوب نیست. ورزشکاران دوست دارند طلا بگیرند نه برنز، اگر من باشم گزینه‌ی 4 را خط می‌زنم و می‌گویم رتبه‌ی زیر 10 آرزوی شما همان کاری است که می‌خواهید انجام دهید.

 

ارزیابی سوال2:

اگر آرزوی بزرگ نداشته باشید هیچ وقت کار بزرگی انجام نمی‌دهید. داشتن آرزوی بزرگ هیچ هزینه‌ای ندارد اما به شما قدرت فوق‌العاده‌ایی می‌دهد.

 

ارزیابی سوال3:

پاسخ این سئوال میزان انگیزه‌ی شما را برای دستیابی به اهدافتان نشان می‌دهد. شما باید تمام تمرکزتان را بر روی تقویت و آمادگی خود بگذارید و بیش‌تر از آنچه که هستید آماده شوید.

 ارزیابی سوال4:

کسب قبولی ناشی از تعیین هدف و اعمالی که روزانه انجام می‌دهید خواهد بود.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند برای شروع هنوز زود است و فرصت زیادی تا آزمون دارند و کار را به بعد موکول می‌کنند. این دسته تا به مشکلی بر می‌خورند، خیلی زود درست از هدف خود بر می‌دارند، برای کسب نتیجه‌ی مطلوب باید از هم اکنون شروع کنید. اتفاقی که قرار است سال آینده برایتان رخ دهد به کار امروز شما بستگی دارد.

 

ارزیابی سوال5:

اگر پاسخ شما به این سئوال یکی از گزینه‌های الف – ب- ج – می‌باشد، شما نخواسته دارید از موضوع فرار می‌کنید و به نوعی زمان را از دست می‌دهید.

شما باید بدانید که کسب موفقیت قطعاً‌ دارای هزنیه‌هایی  است، شما باید بتوانید برای مشکلات و سختی‌های کار راه حل مناسبی پیدا کنید. شما نباید انتظار داشته باشید که با هیچ سختی و مشکلی مواجه نشوید، بهتر است از تجربه‌ی دیگران استفاده کنید.

 

ارزیابی سوال6:

توانمندی شما بیش از آن است که تصورش را می‌کنید. فقط لازم است که آن را باور کنید. اگر مشکلی پیش آمد، خود را درگیر آن نکنید. مشکل را قبول کنید و راه حل آن را پیدا کنید. اجازه ندهید مغزتان در مسیری که ایده‌تان را ناکار آمد می‌داند، حرکت کند.

بهترین ایده را انتخاب کنید و مقدمات انجامش را فراهم سازید.

 

ارزیابی سوال7:

اگر می‌خواهید موفق شوید باید عادت کنید که کلمات منفی را نشنیده بگیرید.

اگر بدنبال هدفی هستید، اجازه ندهید «نه» دیگران شما را متوقف کند. نگذارید هیچ چیزی شما را از دستیابی به هدفتان منصرف کند.

 

ارزیابی سوال8:

اگر شما به خودتان ایمان دارید، باید به احساس تان توجه کنید. در حال حاضر احساس شما به شما چه می‌گوید؟ به صدای احساس‌تان گوش دهید و به آن اطمنیان کنید.

 

ارزیابی سوال9:

خود را درگیر اتفاقات گذشته نکنید. به این فکر نکنید گه چطور این اتفاق افتاده، چرا این اتفاق افتاد و ....

فقط قبول کنید که مشکلی وجود داشته و حال شروع به حل مشکل، نمایید. این را بدانید که صلاحیت حل آن مشکل را دارید. راه حل را بسنجید – از متخصصان در این زمینه نظر خواهی کنید – فرمولی برای حل مشکل بیابید و دست به اقدام بزنید. 

اغلب پرسیده می‌شود که برای قبولی در آزمون وکالت – کارشناسی ارشد چه باید کرد؟

آن‌هایی که قبول شده‌اند چه کارهایی کرده‌اند که ما نکرده‌ایم؟

در پاسخ باید گفت: آن چه که افراد پذیرفته شده را از سایرین متفاوت می‌سازد، در طرز فکر- عملکرد بر اساس برنامه – پشتکار در مطالعه و اعتقاد به قبولی، آنان را در جمع پذیرفته شدگان قرار داده است.

برای قرار گرفتن در جمع 5 درصد پذیرفته شدگان فقط سخت کار کردن کافی نیست بلکه فرمولی دارد که شما هم می‌توانید آن را یاد بگیرید.

اول از همه باید با خودتان رو راست باشید!

افزایش 40   درصد متقاضیان شرکت کننده – رقابت فشرده‌تر – نحوه‌ی طرح سؤالات و تغییر در پراکندگی سوالات – 2 مرحله‌ای شدن و .... قبولی را دشوار نموده است. شما باید این سختی را به جان بخرید و از هم اکنون خود را آماده رقابت و عبور از این مرحله نمایید.

حالا تصمیم بگیرید، آیا توانایی شروع مجدد را دارید؟

در ادامه تعدادی سوال 4 گزینه‌ایی آمده است که شما را متوجه می‌سازد که آیا آمادگی لازم را دارید یا خیر؟

پاسخ‌های شما تفاوت شما با سایرین را مشخص می‌کند.

 

1- می‌خواهید در آزمون سال آینده چه رتبه‌ای را کسب کنید؟

الف) فقط قبول شوم رتبه‌اش مهم نیست.

ب) 300 تا 400 مرکز

ج) 100 تا 300 مرکز

د) 1 تا 100 مرکز

 

 

2- آرزو دارید چگونه قبول شوید؟

الف) شانسی قبول شوم

ب) سوالات آسان باشد

ج) سعی می‌کنم قبول شوم

د) با رتبه‌ی ممتاز قبول شوم و برای این قبولی سرمایه گذاری می‌کنم. (سرمایه گذاری شامل: وقت - انرژی – توان – تمرکز – و شروع به موقع است)

 

 

3- کدام یک از این جملات وضعیت مطالعاتی شما را به بهترین نحو بیان می‌کند؟

الف) از وضعیت مطالعاتی خود راضی نیستم و امیدی هم ندارم که بهتر شود.

ب) از وضعیت مطالعاتی خود تقریباً ‌راضی‌ام

ج) از وضعیت مطالعاتی خود راضی نیستم، اما سعی‌ام را می‌کنم

د) از وضعیت مطالعاتی خود راضی نیستم و بیش‌تر از آنچه که هستم باید آماده شوم.

 

 

4- به نظر شما از کی شروع کنیم و روزی چند ساعت باید مطالعه کرد؟

الف) هنوز زود است – نمی‌دانم روزی چند ساعت

ب) از تابستان سال آینده – روزی 6 تا 7 ساعت

ج) بعد از تعطیلات عید – روی 5 تا 6 ساعت

د) از هم اکنون – روزی 4 ساعت

 5- در برابر مشکلات و سختی‌های طی مسیر (احتمال افزایش مواد آزمون جدید – 2 مرحله‌ای شدن – فراموشی مطالب – حجم زیاد مطالب – تعدد منابع – کمبود وقت و ...) چه عکس‌العملی نشان می‌دهید؟

الف) به آنها فکر نمی‌کنم، حالا تا آزمون وکالت 90 منتظر می‌مانم تا ببینم چه می‌شود.

ب) امیدوارم این اتفاقات رخ ندهد و سؤالات آسان باشد.

ج) ببینم دیگران چه کار می‌کنند منهم همان کار را می‌کنم.

د) با دیگران مشاوره می‌کنم و منتظره آینده نمی‌مانم.

 

 

6- کدام جمله انگیزه‌ی شما برای شروع را نشان می‌دهد.

الف) فعلاً انرژی کافی برای شروع ندارم.

ب) زود خسته می‌شوم.

ج) از الان شروع می‌کنم اما می‌ترسم اتفاق سال قبل دوباره تکرار شود.

د) از الان با روزی حداقل 4 ساعت شروع می‌کنم و مطمئن هستم که زمان کافی برای مرور و جمع‌بندی خواهم داشت.

 7- اگر کسی به شما بگوید که دیگر بس است شما از عهده‌ی قبولی بر نمی‌آید، چی می‌کنید؟

الف)  مأیوس می‌شوم،‌ رهایش می‌کنم و می‌گویم قسمت نبوده.

ب) نا امید و افسرده می‌شوم چون احتمالاً درست می‌گوید.

ج) باز هم سعی می‌کنم اما اگر نشد هم نشد.

د) توان بیشتری را بکار می‌برم، هدفم را رها نمی‌کنم تا به نتیجه برسم.

 

8- باید تصمیم مهمی را بگیرد اما نمی‌دانید که چکار کنید. کدام جمله، روند تصمیم‌گیری شما را بیان می‌کند؟

الف) فعلاً حوصله‌ی فکر کردن ندارم، نمی‌دانم چرا قبول نشدم. من که خیلی خوانده بودم و ....

ب) منتظرم ببینم دوستانم چه کار می‌کنند منهم همان کار را می‌کنم.

ج) موقعیتم را می‌سنجم و فکر می‌کنم که بهترین تصمیم چه می‌تواند باشد.

د) با دوستان مشاوره می‌کنم، وضعیت خود را ارزیابی می‌کنم و بعد به احساسم اطمینان می‌کنم.

 

 

9- اگر در وکالت 89 نتیجه نگرفته‌اید شما جزء کدام دسته هستید؟

الف) هنوز به این فکر می‌کنم که چطور این اتفاق برای من افتاد؟

ب) به اثرات منفی که بر روی خانواده – دوستان و خودم گذاشت فکر ‌می‌کنم.

ج) اول متأثر اما الان حالم بهتر است.

د) هرچند قبول نشدم اما من هدفی مشخصی را دنبال می‌کنم و راه‌های رسیدن به آن را شناسایی می‌کنم.

 

جمع‌بندی امتیازها:

 

الف) 1 امتیاز

   ب) 2 امتیاز

 

ج) 3 امتیاز

د) 5 امتیاز

توضیحات: اگر بین 40 تا 45 امتیاز آورده‌اید، جای شما در صدر است حتی اگر فعلاً آمادگی کافی ندارید –شما با تلاش و پشتکار و شروع به موقع صد در صد موفق خواهید شد.

اما اگر جمع امتیاز‌های شما به 45 نرسید برگردید و سوالات را مجدداً پاسخ دهید زیرا برای قبولی لازم است که نوع طرز فکرتان را تغییر دهید. سعی کنید جمع نمرات خود را افزایش دهید. این روش در تصمیم گیری به شما کمک خواهد کرد.

 

ارزیابی سوالات:


ارزیابی سوال1:

اگر گزینه‌ی "الف" را انتخاب کرده‌اید  من می‌پرسم وقتی می‌توانید رتبه‌ی 1 تا 100 را انتخاب کنید چرا نباید رتبه برایتان مهم باشد!؟ فقط قبول شدن یعنی که شما قانع هستید و این خوب نیست. ورزشکاران دوست دارند طلا بگیرند نه برنز، اگر من باشم گزینه‌ی 4 را خط می‌زنم و می‌گویم رتبه‌ی زیر 10 آرزوی شما همان کاری است که می‌خواهید انجام دهید.

 

ارزیابی سوال2:

اگر آرزوی بزرگ نداشته باشید هیچ وقت کار بزرگی انجام نمی‌دهید. داشتن آرزوی بزرگ هیچ هزینه‌ای ندارد اما به شما قدرت فوق‌العاده‌ایی می‌دهد.

 

ارزیابی سوال3:

پاسخ این سئوال میزان انگیزه‌ی شما را برای دستیابی به اهدافتان نشان می‌دهد. شما باید تمام تمرکزتان را بر روی تقویت و آمادگی خود بگذارید و بیش‌تر از آنچه که هستید آماده شوید.

 

 

ارزیابی سوال4:

کسب قبولی ناشی از تعیین هدف و اعمالی که روزانه انجام می‌دهید خواهد بود.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند برای شروع هنوز زود است و فرصت زیادی تا آزمون دارند و کار را به بعد موکول می‌کنند. این دسته تا به مشکلی بر می‌خورند، خیلی زود درست از هدف خود بر می‌دارند، برای کسب نتیجه‌ی مطلوب باید از هم اکنون شروع کنید. اتفاقی که قرار است سال آینده برایتان رخ دهد به کار امروز شما بستگی دارد.

 

ارزیابی سوال5:

اگر پاسخ شما به این سئوال یکی از گزینه‌های الف – ب- ج – می‌باشد، شما نخواسته دارید از موضوع فرار می‌کنید و به نوعی زمان را از دست می‌دهید.

شما باید بدانید که کسب موفقیت قطعاً‌ دارای هزنیه‌هایی  است، شما باید بتوانید برای مشکلات و سختی‌های کار راه حل مناسبی پیدا کنید. شما نباید انتظار داشته باشید که با هیچ سختی و مشکلی مواجه نشوید، بهتر است از تجربه‌ی دیگران استفاده کنید.

 

ارزیابی سوال6:

توانمندی شما بیش از آن است که تصورش را می‌کنید. فقط لازم است که آن را باور کنید. اگر مشکلی پیش آمد، خود را درگیر آن نکنید. مشکل را قبول کنید و راه حل آن را پیدا کنید. اجازه ندهید مغزتان در مسیری که ایده‌تان را ناکار آمد می‌داند، حرکت کند.

بهترین ایده را انتخاب کنید و مقدمات انجامش را فراهم سازید.

 

ارزیابی سوال7:

اگر می‌خواهید موفق شوید باید عادت کنید که کلمات منفی را نشنیده بگیرید.

اگر بدنبال هدفی هستید، اجازه ندهید «نه» دیگران شما را متوقف کند. نگذارید هیچ چیزی شما را از دستیابی به هدفتان منصرف کند.

 

ارزیابی سوال8:

اگر شما به خودتان ایمان دارید، باید به احساس تان توجه کنید. در حال حاضر احساس شما به شما چه می‌گوید؟ به صدای احساس‌تان گوش دهید و به آن اطمنیان کنید.

 

ارزیابی سوال9:

خود را درگیر اتفاقات گذشته نکنید. به این فکر نکنید گه چطور این اتفاق افتاده، چرا این اتفاق افتاد و ....

فقط قبول کنید که مشکلی وجود داشته و حال شروع به حل مشکل، نمایید. این را بدانید که صلاحیت حل آن مشکل را دارید. راه حل را بسنجید – از متخصصان در این زمینه نظر خواهی کنید – فرمولی برای حل مشکل بیابید و دست به اقدام بزنید.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : ۱۳٩۱/۱/٢٩ | ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ | نویسنده : امید دربر | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.